Aparat USG na dobre rozgościł się w diagnostyce schorzeń wewnętrznych w szpitalach i poradniach specjalistycznych. Jest on z powodzeniem stosowany w celu obserwacji stanu aktualnego narządów wewnętrznych, kontrolowania różnego rodzaju tkanek, czy też badania stanu kości. Popularne badanie USG ma jedną zasadniczą zaletę – prowadzi się go w sposób bezinwazyjny, czyli taki w którym nie naruszana jest ciągłość tkanek zewnętrznych pacjenta.
Ultrasonografia, jako metoda diagnozowania obrazowego, w przeciwieństwie do promieniowania jonizującego wykorzystywanego w RTG jest znacznie bezpieczniejszą metodą uzyskaniu obrazu z wnętrza pacjenta. Aparat USG jest bezpieczny dla pacjenta,a badanie aparatem odbywa się na zasadzie wykorzystania ultradźwięków z przedziału 2-50 MHz poprzez wyemitowanie ich i odbiór za pomocą głowicy. Pozwala to na uzyskanie obrazu i na późniejszą diagnozę wielu rodzajów chorób oraz stanów – bardzo powszechnie jest on wykorzystywaniu przy kontrolowaniu ginekologicznemu etapów ciąży. Niestety, nie można zbadać za pomocą aparatu USG każdego narządu w ciele pacjenta – nie nada się przykładowo do badania żołądka, dwunastnicy czy innych narządów i tkanek znajdujących się bezpośrednio za kośćmi lub umiejscowionymi głębiej w ciele. Tutaj jednak często łączy się z badaniami USG nowoczesne techniki endoskopii pozwalające na badanie przykładowo wspomnianego żołądka czy całych jelit.
Coraz popularniejsze są nowoczesne technologie USG – np. dzięki 3D uzyskujemy obraz nieruchomy, ale trójwymiarowy badanej tkanki lub u kobiet w ciąży płodu, a nowoczesne 4D pozwala na dodatkową rejestrację zmian obrazu 3D w czasie. Dzięki jego wszechstronnym zastosowaniu aparatu USG do badania różnych narządów i stanów, niskich kosztów produkcji i bezpieczeństwu użytkowania jest bardzo poważaną metodą diagnostyki lekarskiej.